wtorek, 8 kwietnia 2014

Podsumowanie II edycji festiwalu podróżniczego “Okno na Świat” w Bytomiu


II Festiwal Podróżniczy „Okno na Świat”, który odbył się w dniach 2-4 kwietnia w Bytomskim Centrum Kultury potwierdza słowa Hansa Christiana Andersena: Podróżować to żyć. Wspaniałe prelekcje przenosiły publiczność w różne części świata, a tym samym zachęcały do zrobienia pierwszego kroku, aby wyruszyć z bezpiecznej przystani, którą jest dom rodzinny i przeżyć niejedną przygodę.
 
 
Organizatorzy festiwalu "Okno na Świat"
Fot. Joachim Makowski, Stolarzowice Info


W pierwszy dzień mieliśmy okazję przenieść się z Małgorzatą Łozicką w świat zupełnie innej kultury, czyli do Izraela i Palestyny. Następnie Katarzyna Piechowicz opowiadała nam o życiu w Ghanie. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Mieczysława Bieńka „Hajera”, który porwał publiczność swoją szczerą opowieścią o podróży do Dalajlamy. Film „W drodze” przedstawiał chwile zwątpienia, przeplatane radością, ale przede wszystkim prelegent udowodnił, że warto wyruszyć w świat.
 
 
Michał Tobor, Małgorzata Łozicka
fot. Katarzyna Irzeńska
 
 
 
Mieczysław Bieniek
fot. Katarzyna Irzeńska


Drugi dzień rozpoczął się prezentacją o Uzbekistanie i Kirgistanie, którą przedstawili: Łukasz Waga oraz Agnieszka Tenerowicz -Waga. Publiczność podążała razem z nimi jedwabnym szlakiem poznając tajemnicze zakątki. Kolejnym gościem był Krzysztof Mrozowski, który opowiadał o kanionie Rio Colca. Fascynująca opowieść o udanej próbie zdobycia najgłębszego kanionu na Ziemi była dowodem, iż upór i pasja to gwarancja sukcesu. Natomiast Ania i Marcin Nowakowie „Wędrowne Motyle” z „GdzieWyjechać.pl” przeprowadzili warsztaty na temat taniego podróżowania. Dzięki nim poznaliśmy kilka trików, aby koszty podróży były niższe.
 
Opowieść Grzegorza Gawlika o Azji i Australii była dowodem, iż samotne podróże są ciekawe i nie należy się ich obawiać. Prezentując nagrane przez siebie filmy rozbawił publiczność i udowodnił, iż w podróży ważne jest pozytywne myślenie i poczucie humoru.
 
 
od lewej: Grzegorz Gawlik, Katarzyna Piechowicz, Przemysław Siemieniec
fot. Katarzyna Irzeńska


Ostatni dzień rozpoczął się od prezentacji Elżbiety Białosowskiej „Lady in Red” i Pawła Brodziaka, którzy opowiedzieli jak przejechali autostopem przez  Europę docierając do Maroka i na Saharę.  Poznali kulturę, tradycję tamtejszego regionu.

Niezwykłą historię opowiedzieli przedstawiciele Niniwa Team, którzy zorganizowali 2,5-miesięczną wyprawę rowerową „Polska-Syberia 2013”. Celem 24-osobowej ekipy było dotarcie do wsi Wierszyna na Syberii. Pokonali prawie 8500 km na rowerach, jadąc 172 km dziennie, a nawet pewnego dnia aż 316 km. Można rzec, że to szaleństwo, ale była to przemyślana i opracowana szczegółowo wyprawa, która wymagała przygotowania fizycznego i psychicznego każdego uczestnika. Wspierali się nawzajem i udowodnili, że można przekraczać swoje fizyczne i psychiczne granice, które tak naprawdę są tylko w ludzkim umyśle. 
 
 
Niniwa Team
fot. Katarzyna Irzeńska


Zbiórka na wakacyjny wyjazd dla Wspólnoty Burego Miasia
fot. Katarzyna Irzeńska


Ostatnią prezentacją była autostopowa podróż przez Azję, której podjęła się Oktawia Kromer i pokazała, że taki rodzaj podróżowania to świetny sposób na zwiedzanie oraz poznanie ciekawych ludzi.

Należy również wspomnieć, iż przez 3 dni imprezy publiczność w przerwach między prezentacjami uczestniczyła w licznych konkursach z ciekawymi nagrodami oraz podziwiała występy artystyczne. Studenckie Koło Naukowe Sojuz zachwyciło repertuarem piosenek rosyjskich, także Klaudia Rżysko wraz  z beatboxerem Domixem oraz Katarzyna Szołtysik z pokazem Zumby zrobili wrażenie. Męska część publiczności oczarowana została pokazem tańca brzucha w wykonaniu Niyaf Bellydance i orientalnego tańca Saathi Dance & Events. Warto dodać, iż każdego dnia była prowadzona zbiórka na rzecz osób niepełnosprawnych - Wspólnoty Burych Misiów. Udało się zebrać kwotę 841,60 zł, która przeznaczona zostanie na ich wyjazd wakacyjny.
 
 
Saathi Dance & Events
fot. Katarzyna Irzeńska


Świetnym podsumowaniem tegorocznego Festiwalu Podróżniczego są słowa Marka Twaina:

„Za 20 lat bardziej będziesz żałował tego czego nie zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań, złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj”.

Festiwal udowodnił, iż podróżowanie dostarczanie niezwykłych przeżyć. Daje wiele satysfakcji i siły do działania. Pamiętajmy, że każdy z nas może wyruszyć w podróż – trzeba tylko chcieć.

Honorowym patronatem festiwal objął Prezydent Miasta Bytomia. Podczas festiwalu uczestnicy wygrali wiele atrakcyjnych nagród ufundowanych przez firmy: Jack Wolfskin, Axis, Pajak, Lotaro, HiMountain, Bezdroża, Zysk i S-ka, Galaktyka, SQN, Lambook, Matras, herbaciarnia „Herbata”, Kopalnia Srebra z Tarnowskich Gór.

Patroni medialni: TVP Katowice, Sfera TV, Poznaj Świat, Życie Bytomskie, Radio eM, Radio Piekary, Interia 360°, Travelbit.pl, Imprezy-dla-podroznikow.pl, Stolarzowice Info, Rynek 7, B*Anita, Trampki Travel, Klub Szalonego Podróżnika, PilociWycieczek.pl, Silesia Fun, Fozik.pl, GrzegorzGawlik.pl, kirzenska.wordpress.com

Informowali o festiwalu: Magazyn Turystyki Górskiej „n.p.m.”, Onet Podróże, Event portal, National Geographic Traveler, Radio Katowice, Antyradio, Ultramaryna, Nasze Miasto.

Pozostali partnerzy festiwalu: Expres Okna, PTTK, Śląska Organizacja Turystyczna, MCiT Piekary Śląskie, Namaste, Katarzyna Szołtysik, Saathi Dance & Events, Sojuz, Niyaf Bellydance, Klaudia Rżysko i Domix, Wspólnota Burego Misia, Hospoda, Bytomskie Stowarzyszenie Rowerowe, Biuro Promocji Bytomia.


Organizatorzy: Stowarzyszenie „Okno na Świat” oraz Bytomskie Centrum Kultury.
 
Więcej zdjęć z festiwalu dostępnych jest TUTAJ


 Tekst: Wiktoria Pilarz






















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz