"Co roku wiele wypraw zdąża do biegunów, podążając śladami Amudsena i Pearyego, czy powtarza osiągnięcia Hillarego i Norgaya, ale tylko niewielu znajduje i odwarza się eksplorować nieznane zakątki na ziemi. Łatwiej iść wytyczonymi szlakami, nawet tymi trudnymi. Jest przygoda, choć odarta z elementu niespodzianki i obawy przed nieznanym.
Tymczasem ostatni niepoznany odcinek najgłębszego kanionu świata zwrócił uwagę młodych zapaleńców z Gliwic, którzy zainspirowani pokazem slajdów uczestnika wyprawy „Canoandes-79” postanowili zmierzyć się z wyzwaniem. Colca stała się ich marzeniem o przygodzie i miała gwarantować wejście do kręgu odkrywców. To przecież było tylko 20 km.
Kanion okazał się bezlitosnym sprawdzianem umiejętności, charakteru, odporności psychicznej i zachowań uczestników eskpedycji w warunkach ekstremalnych. Dla młodych podróżników rok 2008 był lekcją pokory, której nigdy nie zapomną.
Colca 2008 była przegraną bitwą, ale nie wojną. Bogatsi w doświadczenia dobrali zwarty zespół, w którym każdy uczestnik posiadał znajomość kajakarstwa i wspinaczki. Tym razem wyposażeni w odpowiedni sprzęt postawili na lekkość i zwiększoną mobilność; zdecydowani w roku 2009 skończyć to, co rok wcześniej zaczęli. Już po 1300 m od zejścia trafili na najcięższy odcinek na całym dwudziesto-kilometrowym odcinku, z którego wycofała sie konkurująca wyprawa. Potraktowali to jako sprawdzian i pokonali go z brawurą, otwierając dla przyszłych następców nowe przejście nazwane „La ruta del Watra”(Przejście Watry). Ta determinacja i upór kierowała nimi aż do końcowego celu, niewielkiej osady San Galle, skąd 28 lat wcześniej wyruszyła polska wyprawa kajakowa „Canonades-79”.
Wyprawa „El Condor Rio Colca 2008 i 2009” jest jedyną, która konsekwentnie przez cały czas realizowała swój plan: eksplorować dno kanionu, nie wychodząc poza koryto rzeki. To ją różni od konkurencji. Podróżnicy z Gliwic mogą podkreślać, że są jedyną grupą, która zrealizowała to co zaplanowała i zbadała każdy metr dna dziewiczego dwudziesto-kilometrowego odcinka kanionu, podobnie jak to zrobiła wcześniej polska ekspedycja „Canoandes-79”. Tym samym zakończyła całościową eksplorację wnętrza Kanionu Colca rozpoczętą przez polskich kajakarzy w 1981r.
Gliwicka grupa otworzyła Kanion Colca dla nieznanej w tej części Peru dziedziny wyczynu: kanioningu, zaś dla entuzjastów tego sportu wpisała najgłębszy kanion świata do miejsc, które trzeba odwiedzić."
Zdjęcia: Krzysztof Mrozowski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz